Zaměstnání
Uvažujete o tom, že půjdete po maturitě hned pracovat? Na možné zaměstnání se připravte již dnes. Jak na to? Nejdůležitější je v první řadě si uvědomit co chcete dělat, na jakou práci se hodíte svými duševními či fyzickými předpoklady. Dále pak pro koho chcete pracovat, zahraničního či českého zaměstnavatele, státní správu, neziskový sektor, atd. V neposlední řadě je důležitá si uvědomit, kam až jste ochotni s prací zajít, přestěhovat se, dojíždět, pracovat o víkendech, absolvovat mezinárodní stáže, školení, atd.
Pokud už máte základní představu, můžete si začít hledat zaměstnání. Otázkou zůstává jak a kde. Máte hned několik způsobů, každý z nich však skýtá určitá výhody a nevýhody:
- nabídky úřadu práce
- inzerce (noviny, regionální televize, rozhlas, internet
- vlastní aktivita
- typy od přátel a známých
- soukromé zprostředkovatelny práce
- veletrhy a burzy práce
Vždy kombinujte několik způsobů hledání. Vytipujte si podniky a firmy, které vás zajímají, či nějak oslovte a zjistěte si o nich všechny dostupné informace. Dobré je zaměřit se na nově vznikající firmy âž budou nabírat nová zaměstnance a kde je šance i pro absolventy. Nenechte se odradit prvním neúspěchem!!! I nepříjemná zkušenost je zkušenost. Ať využijete jakýkoli způsob hledání, vždy musíte napsat životopis, nejčastěji se vyžaduje ve strukturované podobě (profesní, pracovní).
Životopis
Zásady pro tvorbu životopisu
- dobrý vizuální dojem, jedná se o vizitku žadatele
- napsán na kvalitním psacím stroji nebo na počítači
- formát A4, bílý či jemně barevný papír, přiměřené gramáže (ne průklepový papír)
- přehledný, používejte odrážky
- používejte spisovnou češtinu a terminologii vhodnou pro daný obor (pozor především na pravopisná chyby)
- rozsah do dvou stran textu
Doporučená struktura životopisu
Pro rychlou referenci máte k dispozici šablonu životopisu ve formátu MS Word. Životopis by měl obsahovat minimálně následující údaje:
- osobní údaje hned na začátku, jméno uveďte celé (ne jen iniciály), adresa včetně PSČ, telefonní číslo i mobilní telefon, e-mailovou adresu
- dosažené vzdělání, začněte nejvyšším dosaženým, uveďte dobu jednotlivých studií, typ školy, zkoušky a diplomy
- absolvovaná kurzy a školení, seznam vztahujících se k nabízené pracovní pozici
- znalosti a dovednosti vztahující se k žádané profesi
- lze uvást i zájmy a záliby, ne ovšem příliŠ mnoho a vždy vyberte ty vhodná dle druhu zaměstnání
- zdravotní stav ve stručné podobě, ne podrobný výpis
- vlastnoruční podpis, místo a datum
Přijímací pohovor
Příprava na přijímací pohovor
Než se vydáte na přijímací pohovor, zjistěte si podrobné informace o firmě: jaká je její produkce, jaký je její podíl na trhu, historie značky apod. Připravte si veškeré potřebné dokumenty: životopis, originály vysvědčení a diplomů, doklady o absolvovaných školeních, poznámkový blok a tužku.
Stejně jako teoretickáá příprava na přijímací pohovor je důležité i oblečení uchazeče. Prvních několik vteřin je většinou rozhodujících o dojmu, který na potenciálního zaměstnavatele uděláte. Pro muže je doporučeno kvalitní sako a kalhoty (pokud možno z nemačkavého meteriálu), čisté body a důraz na dataily oblečení (barevné sladění, upravenost). Pro ženy je vhodný kostým s klasickou blůzkou, upravené ruce, jemné nalíčení a nepříliš silný parfém. Zejména pozor na krátké sukně a hluboké výstřihy! Oblečení je vždy nutné přizpůsobit práci, o kterou žádáte.
Chování a možné otázky při pohovoru
Základním pravidlem přijímacího pohovoru je přijít včas. Pozdní příchod je neomluvitelný a téměř jistě se rovná neúspěchu při přijímacím pohovoru. Při přijetí nepodávejte ruku jako první, nabídnutou ruku při pozdravu stiskněte pevně. Dlaň by při podání ruky měla být suchá. Při jednání se posaďte až na vyzvání. Pokud se vedoucí pohovoru posadí a vás k tomu nevyzve, zeptejte se, zda se můžete posadit.
Při přijímacím pohovoru se o vás bude chtít zaměstnavatel dozvědět co nejvíce a na základě vašich reakcí si udělá úsudek o vhodnosti vašeho zaměstnání na nabízené pracovní pozici. Během pohovoru se typicky může objevit jedna či více z následujících otázek, je vhodné si předem připravit na ně odpovědi:
- „Řekněte mi něco o sobě.“
- „Dělali jste už někdy práci, o kterou žádáte?“
- „Proč chcete pracovat právě u nás?“
- „Proč by měla naše firma zaměstnat právě vás?“
- „Jaké jsou vaše přednosti?“
- „Jaké jsou vaše slabé stránky, nedostatky?“
- „Jste ochoten cestovat?“
- „Kdy můžete nastoupit do práce?“
- „Jaký si představujete výdělek?“
- „Kdo vás může doporučit?“